دوشنبه ٢٥ شهريور ١٣٩٨
هر خانواده یک امدادگر
 


  چاپ        ارسال به دوست

در بازدید سرپرست اداره‌کل مدیریت بحران قزوین از هلال‌احمر آبیک مطرح شد

تعیین تکلیف برای کانال آب کشاورزی و تدابیر لازم برای کاهش غرق‌شدگی‌ها

سرپرست اداره‌کل مدیریت بحران استان قزوین از جمعیت هلال‌احمر شهرستان آبیک سرزده بازدید کرد و در جریان وضعیت این شعبه قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی، ایرج زاهدپور سرپرست اداره‌کل مدیریت بحران استان قزوین ظهر امروز به صورت سرزده از جمعیت هلال‌احمر شهرستان آبیک بازدید کرد و طی دیداری با رئیس جمعیت هلال‌احمر این شهرستان در جریان وضعیت این شعبه و مسائل بحرانی به ویژه وضعیت سد زیاران و رودخانه آن قرار گرفت.
رئیس جمعیت هلال‌احمر شهرستان آبیک در این دیدار اظهار داشت: قرار گرفتن جمیعت هلال‌احمر این شهرستان در جنب جایگاه سی‌.ان‌.جی خطر بالقوه‌ محسوب می‌شود.
محمدحسن رجبی با اشاره به موقعیت نامناسب جمعیت هلال‌احمر شهرستان آبیک به دلیل قرار گرفتن در جوار جایگاه سی‌.ان‌.جی افزود: این مسئله، رفت و آمد را برای اعضای این جمعیت مشکل می‌کند گرچه کار جمعیت هلال‌احمر تنها کار امدادی نیست و پرورش اعضا در دستور کار این جمعیت قرار دارد.
وی ادامه داد: ساخت پایگاه جدید امداد و نجات واقع در اتوبان آغاز شده و با اتمام این پروژه امدادگرانی که در کانکس جنب لاله‌ صحرا هستند، به ساختمان جدید منتقل می‌شوند.
این مسؤول اضافه کرد: هر ساله شاهد غرق‌شدگی افراد در سد زیاران، رودخانه و کانال آب کشاورزی هستیم که بیشتر غریق‌ها غیر بومی هستند.
رئیس جمعیت هلال‌احمر شهرستان آبیک خاطرنشان کرد: بخشی از فنس‌های مسیر سد و رودخانه زیاران پاره شده و دسترسی مردم را برای رفتن به سمت آب تسهیل کرده است که این وضعیت مناسب نیست.
رجبی بیان کرد: مردم به وضعیت سد و رودخانه زیاران آگاه نیستند و ممکن است با رفتن به داخل آب اتفاقات ناخوشایندی برای آن‌ها رخ دهد.
وی افزود: درست است که بخش اعظمی از اراضی کشاورزی استان قزوین با آب سد و رودخانه زیاران آبیاری می‌شود و با بستن آب کانال کشاورزی برای کشف جسد غریق، ممکن است کشاورزان متضرر شوند.
این مسؤول ادامه داد: برای خروج یک جسد از رودخانه، سد یا کانال آب کشاورزی با مکافات مشکل مواجه می‌شویم.
رئیس جمعیت هلال‌احمر شهرستان آبیک اضافه کرد: سیم‌خاردار بخشی از مسیر رودخانه و سد زیاران مربوط به 20 تا 25 سال پیش است که با خم کردن آن به راحتی می‌توان از آن رد شد و به داخل کانال یا رودخانه دست پیدا کرد.
رجبی با اشاره به ترافیک اتوبان در اواخر هفته و تعطیلات و پرحادثه‌خیزترین نقطه شهرستان آبیک از شرکت سیمان تا نیروگاه شهید رجایی خاطرنشان کرد: اگر هم بارندگی شود تصادف زنجیره‌ای در اتوبان رخ می‌دهد و احتمال کشته هم وجود دارد.
وی یادآور شد: در پیک ترافیک مسیر اتوبان شهرستان آبیک، با مشکلاتی مواجه می‌شویم و اگر در این پیک تصادف رخ دهد و کشته‌ای وجود نداشته باشد، مصدومیت افراد را شاهد هستیم.
ایرج زاهدپور سرپرست اداره‌کل مدیریت بحران استان قزوین هم در این دیدار خطای انسانی را بیشترین دلیل غرق‌شدگی‌ها در کانال و رودخانه و سد زیاران ذکر کرد و گفت: طی برگزاری جلسه‌ای نسبت وضعیت کانال مادر کشاورزی و سد زیاران تعیین تکلیف شده و تدابیر لازم اندیشیده و اجرایی می‌شود.


٠٢:٠٧ - دوشنبه ١٢ تير ١٣٩٦    /    عدد : ٩٩٨٦١    /    تعداد نمایش : ٣٧٦